/Files/images/veterani/лг1.jpg

Захарова

Лідія Григорівна –

вчитель-методист математики, заступник директора з навчально-виховної роботи

Захарова Лідія Григорівна, народилася 9 січня 1937 року у селищі Врадіївка. Батьки Лідії Григорівни, Тихолаз Григорій Омелянович і Олександра Данилівна, все своє життя працювали на рідній землі. Батько спочатку працював комбайнером, потім - бригадиром тракторної бригади, а мати – у польовій бригаді.

Її дитинство позначене війною. В перший клас вона пішла в 1945 році, а закінчила школу в 1955 році. Навчаючись у школі, особливо цікавилась точними науками. У вільний від навчання час працювала з учнями молодших класів як піонервожата.

У 1955 році вступила до Одеського педагогічного інституту ім. К.Д. Ушинського на фізико-математичний факультет. В 1956 році з групою студентів поїхала на підняття цілини в Кокчетавську область. За добросовісну роботу була нагороджена значком "За освоєння цілинних земель".

В 1960 році отримала диплом за спеціальністю вчитель математики і креслення. За направленням поїхала на роботу в Гвардійську середню школу Чорноострівського району Хмельницької області, де пропрацювала два роки. Там зустріла свою долю – сільського агронома Захарова Анатолія Олександровича. 15 серпня 1962 року за сімейними обставинами переїхала до рідного села і стала викладати математику, креслення і астрономію у Врадіївській середній школі №1. З 1975 по 1998 рік Захарова Л.Г. працювала заступником директора з навчально-виховної роботи. Багато років була керівником районного методичного об’єднання вчителів математики. За свою самовіддану роботу в 1976 році нагороджена значком Міністерства освіти УРСР «Відмінник народної освіти», а в 1984 році їй було присвоєно звання «Учитель –методист». Передовий педагогічний досвід вчительки вивчався і впроваджувався в роботу вчителями математики району.

У 1992 році Лідія Григорівна досягла пенсійного віку, але продовжувала працювати до 2001 року.

ЇЇ ПОКЛИКАННЯ – ВЧИТЕЛЬСЬКА ДОЛЯ

Знайомство із Врадіївською середньою школою №1 розпочалося у маленької Лідусі у вересневі дні 1945 року, коли вона піщла до першого класу. Навчання у школі проводилось у дві зміни. До школи ходила у чунях, нерідко ледь витягаючи у темряві ноги з болота. Але вчилася з бажанням. Особливий потяг мала до точних наук. Вільний від навчання час любила проводити із молодшими учнями як піонервожата.

У 1955 році, закінчивши десятирічку, сільська дівчина Лідія опинилася на роздоріжжі самостійного вибору. Ким бути? І вирішила вона податися з подругою до міста Одеси вступати до метеорологічного інституту. Було лячно самим у 18 років від’їжджати з рідного села, та ще й вперше подорожувати потягом. І лише в Одесі наважилася йти своїм шляхом, а не за компанією з подругою. Доля привела її на студентську лаву фізико-математичного факультету Одеського педагогічного університету імені К.Д. Ушинського. Вже у студентські роки займала активну життєву позицію, зокрема з групою студентів піднімала цілину в Кокчетавській області.

Після закінчення інституту дівчина два роки за направленням працювала на Хмельниччині. У 1960 році молодесенькою вчителькою прийшла працювати Лідія Григорівна у Врадіївську середню школу №1. Тоді у школі працювало яскраве сузір’я вчителів математики, метрів педагогічної справи: заслужений учитель України Бут П.С., Кернеш В. А., Петрова М.В., Адаменко К.Я. Саме у них вчилася молода вчителька тонкощам вчительської майстерності, перейняла вміння і бажання в усьому дійти до суті. Питання, які ставила перед нею педагогічна діяльність, завжди спонукали цю творчу людину до професійних пошуків.

За 41 рік роботи в школі Лідія Григорівна навчила тисячі дітей, дала їм глибокі знання з математики. Колишні учні запам’ятали її як вимогливу, але по-материнськи турботливу вчительку. Вона планувала роботу так, щоб учні працювали на рівні високої розумової напруженості, що забезпечувалася великою кількістю навчально-пізнавальних дій, які виконувалися на уроці. Особливо вона любила працювати з обдарованими дітьми як на уроці так і в поза урочний час. Неодноразово її учні Хома Руслан, Біла Інна, Гонтар Ольга були призерами обласних олімпіад юних математиків.

/Files/images/veterani/лг2.jpg

З 1975 по 1998 роки Захарова Л.Г. обіймала посаду заступника директора з навчально-виховної роботи. Її, як вмілого організатора і керівника, характеризувало вміння об’єднувати людей навколо завдань, що вирішує школа. Вона уміла створити в колективі атмосферу співпраці і взаємодопомоги. Кожен працівник, який звертався до неї за порадою чув мудре слово, виважений підхід до кожної справи, хоч би якою вона була – великою чи малою. Ця жінка ніколи не була в тіні когось. Вона дуже сильна, духовно глибока і горда особистість. Невтомна праця помножена на високий професіоналізм, наполегливість принциповість, чуйність, емоційність, життєва енергія – складові незаперечного авторитету Лідії Григорівни. Захарова Л. Г. виділялася серед колег відвертістю, навіть певною прямолінійністю суджень. Колеги до її слів прислухалися, здавалося, навіть, дещо побоювалися.

/Files/images/veterani/лг3.jpg

Лідія Григорівна не мислила себе без громадського життя. Як депутат селищної ради кількох скликань, вона займалася вирішенням питань, що стосувалися громади та школи. Значний особистий внесок Захарової Л.Г. у будівництво нового приміщення школи. Вона уміла організувати для завершення будівництва і учителів, і учнів, і їх батьків, а також робітників місцевих підприємств.

За вагомий особистий внесок, плідну педагогічну діяльність, багаторічну сумлінну працю Захарова Л.Г. неодноразово нагороджувалася грамотами. ЇЇ встановлено звання вчитель-методист. Вона нагороджена значком Міністерства освіти України «Відмінник освіти» та медаллю «Ветеран праці».

Через призму прожитих літ Лідія Григорівна зрозуміла, що якби їй знову довелося обирати професію, то вона знову вибрала б вчительську долю.

Кiлькiсть переглядiв: 86

Коментарi

 • Yulia

  2013-08-12 03:00:33

  The forum is a brtheigr place thanks to your posts. Thanks!...

 • Niraj

  2013-08-10 02:15:25

  The genius store caledl, they're running out of you....

 • Moon

  2013-08-06 08:24:42

  I can't hear anyhnitg over the sound of how awesome this article is....